Doğal Yağların Cilde Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Doğal Yağların Cilde Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Bitkisel yağları hepimiz hayatımızın bir yerinde kullanmışızdır. Kimimiz saçlarına iyi geldiği düşüncesiyle alıp şampuanına karıştırır, kimimiz sivilce/leke izlerini geçireceğine inanır, kimimizse kokusuyla bizleri etkileyen esans yağlarının tiryakisidir. Ancak doğal yağları kullanırken dikkat etmeniz gereken öncelikli özellikler vardır. Bu özelliklerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? O halde blog yazımızı hemen okumaya başlayabilirsin. Bu blog yazımızda doğal yağ seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve doğal yağların cilde sağladığı faydaları sizlerle paylaştık. Keyifli okumalar dileriz. ?

Doğal Yağ Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle aktardan gidip 10, 20 TL gibi fiyatlara aldığınız yağlar doğal değildir. Doğal yağlar özenle bitki özlerinden damıtma yoluyla elde edildiği için bunun bir maliyeti vardır. Yani bu tarz komik fiyatlara %100 doğal bir yağ almanız mümkün değildir.

Peki aldığınız yağın doğal olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bunun için seçtiğiniz markayı araştırmanız en önemli şey olacaktır. Markanın doğal ürün sertifikası olup olmadığını öğrenebilir ve sizin için önemli olan logoları var mı diye inceleyebilirsiniz. Yasa gereği hiçbir marka sahip olmadığı bir özelliğin logosunu kullanmamaktadır. Örneğin biz Cosmate olarak ürünlerimizi hiçbir hayvan üzerinde denemeye göndermiyor, geri dönüştürülmüş materyallerden şişe yapmaya ve doğaya saygı duyan bir firma olduğumuzu gerekli logolarla belirtebiliyoruz. ?

Doğal Yağların Cilde En Önemli Faydaları Nelerdir?

Doğal yağların faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Daha önce blog yazılarımızda tek tek bütün yağları inceleyip cilde ve saça sağladığı faydalardan bahsetmiştik. Burada sizlere daha az bilinen faydalardan bahsetmek istiyoruz. Haydi bir bakalım!

1. Macademia Yağı

 • Macademia Yağı adeta doğal bir antioksidandır. Erkekler tıraş sonrasında tahriş olabilecek yüz bölgesini Macademia Yağı ile nemlendirirlerse ciltleri daha pürüzsüz olacak ve herhangi bir reaksiyon (yara, akne gibi) göstermeyecektir.
 • Skualen normalde vücut tarafından oluşturulan ve vücutta en az bulunan bir antioksidandır. Macademia Yağı skualen üretiminin artmasını sağlayarak ciltte oluşabilecek kırışık izlerini en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Macadamia Yağı hücre zarının sağlıklı olmasını destekleyen, cildin su dengesini düzenleyen ve iyileşme sürecini destekleyen güçlü bir antioksidan olan palmitoleik asit açısından oldukça zengindir. Bu sayede kepek, cilt kuruması, saç kuruluğu ve tırnakların kırılgan olması gibi cilt problemlerini tedavi etmektedir.

2. Ylang Ylang Yağı

 • Saçların uzaması, daha yumuşak olması ve kepeklenmemesi için Ylang Ylang Yağı oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Saça masaj yapılarak uygulanabileceği gibi şampuanın içerisine karıştırılıp da kullanılabilir.
 • Ylang Ylang Yağı içeriğindeki etken maddeler sayesinde melanom ve cilt kanseri hücrelerinin gelişiminde oldukça etkilidir. Cildinizi Ylang Ylang Yağı ile nemlendirirseniz hem cilt hücrelerinizin aha sağlıklı olmasını sağlar, hem de Ylang Ylang çiçeğinin eşsiz kokusunu vücudunuzda taşıyabilirsiniz.
 • Ylang Ylang Yağı parfüm yapımında en çok kullanılan yağlardan biridir. ‘’Ben doğal koku severim. Parfüm gibi kanserojen madde içeren ürünleri kullanmaktan hoşlanmıyorum.’’ Diyorsanız, Ylang Ylang Yağını doğal parfüm olarak ensenize ve boyun bölgenize sürerek doğal bir parfüm etkisi almış olursunuz.

3. Lavanta Yağı

 • Kokusuyla en çok sevilen Lavanta Yağı, şakak kısmına bir iki damla sürüldüğünde migren ağrılarını hafifletmesi sebebiyle oldukça önemlidir. Ayrıca bu şekilde ateşi çıkan birinin ateşini de düşürmektedir.
 • Egzama ve sedef gibi hastalıklar için Lavanta Yağı oldukça önemlidir.
 • Saç dökülmesi probleminiz varsa Lavanta Yağı ile saç diplerinize masaj yaparak bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

4. Zeytin Sütü Yağı

 • Çok değerli bir nemlendirici türü olan Zeytin Sütü Yağı özellikle göz çevresine uygulandığı zaman kırışık görünümü neredeyse ortadan yok edecek derecede azaltmaktadır.
 • Zeytin Sütü Yağının içinde E, A, D ve K vitaminleri bulunur. Düzenli kullanımda doğuştan gelen cilt kuruluğunun da önüne geçer. Ayrıca gece yatmadan önce cilde sürülen bu özel yağ, sizleri güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruyacaktır.

5. Jojoba Yağı

 • Cildin en kolay emdiği yağ Jojoba Yağıdır. Yaşlanma karşıtı etkisiyle ünlü olduğu kadar ayak kokusu, koltuk altı kokusu gibi rahatsızlıkları olan kişilerin imdadına yine o koşmaktadır.
 • Saç diplerine masaj yapılarak uygulanan Jojoba Yağı, saç derisinin temizlenmesine ve saç köklerinin onarılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle hamilelik döneminde karın bölgesine sürülerek uygulandığında çatlak oluşumunu engellemektedir.

%100 doğal Cosmate yağlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir