Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Karma cilde sahip olmak iki farklı cilt tipine sahip olmak demektir. Alın, burun ve çene yani T bölgesi yağlı, yanak ve göz çevresi kuru olan kişiler karma cilde sahip demektir. Karma cilt zor bir bakım istiyor gibi görünse de cilt tipinizi iyi bir şekilde anlayıp, doğru ürünleri seçtiğiniz zaman oldukça kolay ve pratik bir hal alacaktır. Karma cilt yapısına sahip olanlar nelere dikkat etmeli? Karma cildi olanlar hangi ürünleri kullanmalı? Nelerden kaçınmalı? Tüm bu soruların cevabını blog yazımızda senin için yazdık! Keyifli okumalar dileriz.

Karma cilde sahip olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

1) Sabun içeren bakım ürünlerinden uzak durmalısın.

Sabun kullanmak sadece cildin yağlı olan bölgelerine yönelik bir bakım yapmak olacaktır. Cildin kuru olan kısımları sabun kullanımıyla daha da kuruyarak pul pul dökülebilir.

2) Cildin her bölgesi için farklı ürünler kullanmalısın

Alın, burun ve çene bölgesine yağlı görünümü azaltacak bir ürün kullanmak, kuru olan bölgelere yağ oranını eşitleyecek ürünler kullanmak cilt yapısını eşitleyebilir.

3) Doğru nemlendirici seçimi yapılmalı

Cildi nemlendirmek en önemli bakım rutinlerinden biridir. Karma ciltler için özel olarak hazırlanan nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra her cilt tipine uygun olan doğal yağlardan destek alabilirsiniz. Doğal yağlar bitki özlerinden özel olarak üretildiği için ciltteki eksik olan vitaminlere takviye olabilir. Örneğin; Jojoba Yağı ve Macademia Yağı gibi yoğun vitamin içeren yağlar cildin nem dengesini eşitlemekle görevlidir. Tüm cilt tipleriyle uyumlu olan bu yağlar %100 doğal olduğu için cildinize zarar vermez.

4) Cilt bakım rutinini her gün aksatmadan tekrarla.

Cilt bakım rutinini aksatmadan her gün düzenli bir şekilde uygularsanız cildinizin daha çabuk toparlandığını görmüş olursunuz. Ayrıca cilt bakım rutininiz dışında bol su içmeniz ve düzenli beslenmeniz de cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Düzenli bir uyku çekmek de cildinizin görünümünü etkileyen bir durumdur.

Bunları sakın yapma!

  • Çok fazla yağlı ve asitli yiyecek içecek tüketmekten kaçın.
  • Elinle yüzüne dokunmamaya çalış.
  • Çok fazla makyaj yapmaktan kaçın.
  • Yüzünü yıkadıktan sonra mutlaka tonik uygula.
  • Doğal içerikli ürünler kullanmaya özen göster.
  • Moralini yüksek tut.

Cilt bakım rutinin için %100 Doğal Cosmate Ürünlerine Ulaşmak İçin Buraya Tıklayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir