Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler genellikle problemli bir cilde sahiptir. Cildimizde genellikle çevresel faktörden ve genetik yapımıza bağlı olarak akne, leke ve kızarıklıklar meydana gelir. Bu tarz problemlerin yoğunlukta bulunduğu cilt yapısı yağlı olmaktadır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler bakımlarını da ona göre şekillendirmeli ve cilt yapısına uygun ürünler kullanmalıdırlar. Peki yağlı cilde nasıl bakım yapılmalıdır? Yağlı cilde sahip kişiler hangi ürünleri kullanabilir? Yağlı cilde sahip olanlar doğal yağları kullanabilir mi? Tüm bu sorularınızın cevaplarını blog yazımızda sizler için hazırladık.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Öncelikle tüm bakım aşamaları her cilt tipinde olduğu için yağlı cilt için de geçerlidir. Ancak bu demek değildir ki her aşamayı her cilt yapmalıdır. Cildinizi tanımaya başladıkça hangi aşamalara dikkat etmeniz gerektiğinizi kendi başınıza anlayacaksınız. ?

  1. Cildini mutlaka temizle.

Peeling veya yüz temizleme jeli ile her gün sabah akşam cildini temizlemelisin. (Eğer problemli ve hassas bir cildin varsa bunu günde 1 kere de yapabilirsin.) Yağlı ciltler için özel olarak hazırlanan ürünleri kullanmaya dikkat etmen gerekiyor. Ayrıca doğal içerikli ürünler kullanmaya her zamanki gibi özen göstermelisin.

BONUS: Evde kolayca yapabileceğin doğal peeling tarifini vermezsek olmaz.

Deniz tuzu ve Jojoba Yağı’nı karıştırarak macun kıvamına getir.

Cildine dairesel hareketlerle masaj yaparak uygula.

Daha sonra ılık su ile durula. Bu formül ile cildin ölü deriden arınarak nefes alacak. Haftada 1 kere uygulayabilirsin.

  1. A veya E vitamini içerek nemlendirici kullan.

Sakın zaten cildim nemli o yüzden nemlendirici kullanmama gerek yok diye düşünme. Her cildin nem dengesini eşitleyecek ve beslenmesine yardımcı olarak doğru bir nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Gündüz kullandığın nemlendirici ile gece kullandığın nemlendirici ayrı olmalı. Gece bakımını Zeytin Sütü Yağı, Jojoba Yağı veya Macadamia Yağı gibi %100 doğal bir bakım yağı ile yapabilirsin. Jojoba ve Macadamia Yağları E vitamini içerirken Zeytin Sütü Yağı A, E, D ve K vitamini içerir.

BONUS: Çok makyaj yapan biriysen Jojoba Yağı’nı tercih etmeni tavsiye ederiz. Jojoba Yağı, makyaj sularının çıkaramadığı kalıntıları kolayca temizler.

  1. Yediğin şeylere dikkat etmeli ve bol bol su tüketmelisin.

Cilt bakımında en önemli şeylerden biri bol bol su tüketmektir. Meyve ve bol vitaminli salataları beslenme rutinine mutlaka eklemelisin. Yağlı ve asitli içeceklerden uzak durmaya çalışırsan, cildin daha parlak ve sağlıklı görünecektir.

  1. Yüzünü günde 2 kereden fazla yıkama

Su, cildimizin ph değerini bozar. Bu yüzden yüzümüzü yıkadıktan sonra doğru bir tonik uygulamamız gerekmektedir. Tonik cildimizin ph değerini eşitleyerek daha canlı görünmesini sağlayacaktır.

Cilt Yapısı Yağlı Olan Kişiler Doğal Yağ Kullanabilir Mi?

Elbette kullanabilir. Daha önce dediğimiz gibi cilt nemlendirilmeye ve gerekli vitaminleri almaya mecburdur. Bunun için doğal yağlar kullanılabilir. Yağlı cilt yapısına sahipsen hafta 2 veya 3 kere doğal bakım yağı ile nemlendirebilirsin. %100 doğal içerikli yağlar cildi besleyerek leke, akne, kızarıklık gibi problemleri engellemeye yardımcı olur.

%100 Doğal Cosmate Ürünlerine Ulaşmak İçin Buraya Tıklayabilirsin