Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru ve çok kuru ciltler özellikle kış aylarında cilt derilerinin pul pul dökülmesinden şikâyet ederler. Bu durum cildin dış tabakası olan epidermisin su ve lipit oranının eksik olmasından kaynaklanır. Epidermis cildimizin dış bariyerine koruyan bir tabaka olarak düşünülebilir. Bu tabaka kuru ciltlerde düzenli ve doğru ürün ile nemlendirildiğinde kuruluk hissinin kaybolacağı gibi cilt de gerekli olan nem ihtiyacını karşılayabilecektir. Kuru cilt yapısına sahip olan ve cildin nem ihtiyacını karşılayamayan kişilerin cildinde zamanla tahriş ve yaralar meydana gelecektir.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kuru ciltlerde bacaklarda, yüzde ve ellerde zamanla pul pul dökülme ve kaşıntı gibi reaksiyonlar meydana gelir. Eğer cildinizi düzenli olarak nemlendiriyor ve hala aynı problemleri yaşıyorsanız kullandığınız ürünler cildinize gereken vitamini vermiyor demektir. Öncelikle seçeceğiniz cilt bakım ürünlerinin doğal ve cilt yapınıza uygun olması gerekmektedir.

 • Duştan sonra vücudunuzu mutlaka nemlendirmelisiniz.
 • Çok az miktarda nemlendirici/yağ kullanmayın. Genellikle kullanılan ürün cilde az miktarda sürüldüğünde anlık olarak yeterli gibi görünebilir. Ama unutmayın ki cildimiz sürülen nemlendiricinin emilimini sürekli olarak yapmaktadır. C
 • Cildinizi gece ve gündüz olarak nemlendirin.
 • Özellikle soğuk havalarda cildinizi günde 3,4 kere nemlendirebilirsiniz.
 • Bol su tüketmeye özen göstermelisiniz
 • Beslenmenize dikkat etmelisiniz. (Pürüzsüz ve sağlıklı bir cildin en önemli sırrı düzgün beslenmek ve düzenli uyku uyumaktır.)
 • Ilık su ile ve maksimum 10 dakika kadar duşta kalmalısınız.
 • Cildinizi durulamak için yumuşak havlular tercih etmelisiniz.

Kuru Cilt Bakımında Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Kuru ciltler için en faydalı olan nemlendirici türü doğal bakım yağlarıdır. %100 doğal cilt bakım yağları kuru ciltlerde daha etkili sonuç vermektedir. Peki kuru ciltler hangi bakım yağlarını kullanmalıdır?

 1. Zeytin Sütü Yağı

Tamamen organik olan zeytinler, taş değirmenlerde ezilir ve özel bir yağ elde edilir. Bu yöntemde gerçekleşen her aşama, eski usule dayanır. Burun yağı, çiğ yağ veya zeytin sütü olarak isimlendirilen taş baskı zeytinyağıdır.

Özellikle kuru ciltlerde eşsiz bir nemlendirici olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde A, E, D ve K vitamini içermektedir. Cildin ihtiyacı olan nemi karşılayarak düzenli kullanımda en kuru ciltlerde bile pürüzsüz bir doku bırakmaktadır. Eğer varsa cildinizdeki lekeleri de yok etmeye yardımcı olur.

Gece sürülmesi uygundur.

 1. Macademia Yağı

Özellikle ciltteki ton eşitsizliklerini yok eden ve cilde aydınlık kazandıran bu özel yağ akne lekelerini de onarmasıyla meşhurdur. Cilt için nemlendirici etkiye sahip olan Macademia Yağı antioksidan özelliği de taşımaktadır.

 1. Jojoba Yağı

Tüm cilt tipleri ile uyumlu olan Jojoba Yağı, neredeyse bugün kullanılan her bakım ürünün içinde yer almaktadır. Uzun süre raf ömrüne sahip olması da tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmesini sağlar.

Yoğun E vitamini içeriğine sahip olan Jojoba Yağı, cildi nemlendirmekle kalmayıp ince çizgiler ve kırışık oluşumunu da engellemektedir. Özellikle kalça ve bacak bölgesinde düzenli kullanımda selülit ve çatlak izlerini en aza indirir.

 1. Magic Oil

Sadece Cosmate’ e özel Mucize Yağın içinde Sarı Kantaron Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı, Jojoba Yağı, Argan Yağı, Zeytin Çekirdeği Yağı ve Kenevir Tohumu Yağı bulunmaktadır. Cilt için gereken tüm vitamin ve mineralleri içermektedir.

Yoğun nemlendirici etkisinin yanı sıra;

 • Cildi makyaj kalıntılarından arındırır
 • Çatlak ve selülit izlerini en aza indirir
 • Çatlak ve selülit oluşmadan önce sürülürse bunun oluşmasını engeller
 • Kuru saçlar için bakım yağı olarak kullanılır
 • Ağda ve tıraştan sonra olan batık izlerini azaltır
 • Elleri yumuşatır ve parlaklık kazandırır

Cosmate ürünlerine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir