Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hepimiz cildimizin pürüzsüz olmasını isteriz. Ancak çevresel etkenler ve cilt yapımızdan dolayı yüzümüzde akne ve akne izleri oluşur. Ciltte oluşan aknelerin genetiğimizle alakalı olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu doğru değildir. Doğru ve düzenli bir cilt bakımı sayesinde akne ve akne izlerinizden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Bu hafta blog yazımızda akneli ciltler için pratik tarifler ve ürün önerilerini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar.

Bitkisel Yağlar ile Akne Tedavisi

Akneler bildiğiniz gibi genellikle yağlı ve karma cilt yapısına sahip olan kişilerde meydana gelir. Stres, sinir, regl dönemi, kullanılan bazı ilaçlar da sivilce çıkmasına neden olabilmektedir. Bu tarz sivilceler dönemsel olarak çıkıp kendiliğinden iyileşebilir. Ancak problemli bir cilt yapısına sahip kişilerde az da olsa sivilce kalır hatta genelde suratında sürekli sivilceler bulunur. Bunun nedeni cildin ölü cilt hücreleri ve sebum tarafından tıkanması, nefes alamamasıdır. Yani cildinizde sivilce varsa öncelikli amacımız cildi ölü deriden arındırmak daha sonra doğru nemlendiricilerle nefes aldırmak olacak.

Bitkisel yağlar market ürünlerinden daha güvenilir bakımı cildiniz için sunabilirler. Akneli cilt yapısına sahip olan bir kişi genellikle yağlı cilt yapısına sahip olduğu için bitkisel yağları haftada 2 ya da 3 kere kullanması yeterlidir.

Peki hangi bitkisel yağlar sivilceler için etkilidir?

1) Sebum dengeleyici ve sivilce kurutucu etkisiyle en çok tercih edilen; Macademia Yağı:

Macademia Yağı, fındıktan 2 kat daha büyük olan bir bitki türünden elde edilmektedir. Bu bitkinin %65’i yağdan oluşmaktadır. Toplanan fındıklar soğuk press yöntemi ile sıkılaştırarak bu özel yağ elde edilir. Doğal Macademia Yağı, sivilceleri kurutarak halihazırda olan izlerin de yavaşça iyileşmesini sağlar. Sebum dengeleyici özelliği ile cildinde kararma olanların bu problemini de ortadan kaldıracak bir üründür.

2) En zor akne lekeleriyle savaşırken cildinizi de nemlendiren eşsiz ürün; Zeytin Sütü Yağı:

Zeytin Sütü Yağı, zeytinin ilk sıkımından elde edilen özel bir yağdır. Gece yatmadan önce temiz cilde masaj yapılarak sürüldüğünde cildin ihtiyacı olan nemi sağlar ve leke izlerini gece boyunca onararak temizler. Güneş lekelerinizi de onararak olabildiğince leke görnümünü azaltmaktadır.

3) Sadece akne izlerini yok etmekle kalmayan anti- aging etkili; Jojoba Yağı:

Jojoba Yağı oldukça özel ve kullanışlı bir yağdır. Faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek derecede çoktur. Pürüzsüz bir cilt görünümü için ihtiyacınız olan her şeyi Jojoba Yağında bulabilirsiniz. Cildinizi yıkadıktan sonra bir pamuk yardımıyla Jojoba Yağı ile beslerseniz;

  • Makyaj kalıntılarından arınır,
  • Cildin nem dengesini eşitler,
  • Akne lekelerini onarır,
  • Kırışık oluşumunu engellersiniz.

Doğal yağlar dışında doğru bir cilt bakımı çok önemlidir. Daha önceki blog yazılarımızda doğru cilt bakım ürünü sıralamasını sizlerle paylaşmıştık. Ama onun dışında mutlaka yapman gereken rutinleri tekrar etmekte fayda var.

  1. Cildini makyajdan muhakkak arındırmalısın.
  2. Yumuşak bir havlu ile durulamalısın.
  3. Güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmalısın.
  4. Yüzüne sık sık dokunmamalısın.
  5. Doğal yağları gece yatmadan önce temiz cildine uygulamalısın.

Cosmate’in %100 doğal bitkisel yağlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir