Saç Bakım Önerileri

SAÇ BAKIM ÖNERİLERİ

Saçlarımız tarzımızı yansıtır. Bu yüzden de özellikle biz kadınlar saç bakımımıza özen gösteririz. Saçlarının güçlü, parlak ve yumuşak olmasını kim istemez zaten? Peki saçlarımıza doğru bir şekilde bakıyor muyuz? Kuru saçın bakımı nasıl, yağlı saçın bakımı nasıl olmalı? Saç bakım ürünleri sırasıyla nasıl kullanılmalı? Tüm bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını senin için blog yazımızda cevapladık! Haydi hemen bunlara bakalım.

Saçlarımızın uzamaması ve yıpranması neden kaynaklanır?

Saçlarımızın uzamaması ve yıpranması düzensiz uyku düzeni ve yetersiz beslenmeden dolayı olur. Vücuttaki vitaminsizlik saçları da etkiler. Ayrıca saçın çok fazla boyanması da saçı yıpratan nedenlerden biridir. Saçların bakımsız görünmesini engellemek ve daha hızlı uzamasını sağlamak için doğru bir şekilde bakım yapılması gerekmektedir. Peki saçları uzatmak ve bakım göstermek için hangi ürünler kullanılmalıdır?

1. Saç Bakım Yağları

Saçlara iyi gelecek doğal yağlarla masaj yapmaya özen gösterin.

  • En çok bilinenlerden biri olan: Zeytin Yağı. Saçların daha güçlü görünmesini sağlar. Zeytin Yağını duşa girmeden önce saçlarınıza uygulayıp yarım saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.
  • Saçların uzaması için birebir: Ylnag Ylang Yağı. İsterseniz şampuanınızın içine 4-5 damla kadar damlatıp kullanabileceğiniz Ylang Ylang Yağı ile aç diplerinize ve uçlarına masaj yapabilirsiniz. Ylang Ylang çiçeklerinden elde edilen bu özel yağ sadece saçların uzamasını sağlamaz aynı zamanda kırıkların azalmasına ve kırık oluşumunun azalmasına da yardımcı olur.
  • Saçların bir numaralı dostu: Jojoba Yağı. Saç diplerini tertemiz yapan bu eşsiz yağ, saçlara masaj yapıldıktan sonra 1 saat saçta bekletilir daha sonra durulanır. İçindeki yoğun E vitamini sayesinde saçların dökülmesini de engellemektedir.
  • Saçınızı dipten uca onaran yağ: Macademia Yağı. Yağ asitleri, fosfor, demir, vitamin ve kalsiyum içeren Macademia Yağı yıpranan saçları onararak dipten uca besler. Saç derisindeki kepeklenme ve sivilcelenmeyi de engelleyen bu özel yağ, yağlı saçların favorisidir.

2. Saç Bakım Kremleri

Özellikle uzun saçlara sahip kişilerin saç bakım kremi kullanması temel ihtiyaç gibi bir şeydir. Doğal içerikli saç bakım kremi kullanmak saçlarınız için daha faydalı olacaktır. Saçlarınızın daha dolgun bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız püf nokta olarak önce saç bakım kremini daha sonra şampuanı uygulayabilirsiniz. ?

3. Saçlarınızı Yıkarken Su Sıcaklığını İyi Ayarlayın

Saçlarınızı ne soğuk ne de sıcak suyla yıkamalısınız. Ilık su kullanmanız saç deriniz için ve saçlarınız için daha faydalı olacaktır. Sıcak su saçı yıpratır, soğuk su ise saç derilerinde pullanmaya neden olabilmektedir. Ilık su saçların kırılıp kopmasını da engellemektedir.

4. Fön, Maşa Gibi Isı İşlemlerini Az Uygulayın

Bu kadar bakım yaptıktan sonra saçlara doğrudan olarak ısı veren aletler kullanmak saçları en çok yıpratan durumdur. Ancak hepimiz özel bir yere giderken ya da kendimizi daha iyi ve güzel hissetmek istediğimiz zaman saçlarımızı şekillendirmeyi seviyoruz. Bu şekillendirme işlemlerini olabildiğince az yapmaya dikkat edelim.

5. Saçlarınızı Her Gün Yıkamayın

Saçın bakımlı ve sağlıklı olması için kendi yağı ile beslenmesine ihtiyacı vardır. O yüzden kesinlikle her gün duş alınmamalıdır. Eğer yağlı saçlara sahip biriyseniz bu durum sizi rahatsız edebilir. Fakat en azından 2 günde bir saçlarınızı yıkamaya çalışın. ?

Cosmate’in %100 doğal bakım yağlarına ve şampuanına ulaşmak için buraya tıklayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir