Ciltteki Sivilceler Nasıl Geçer?

cilt bakımı

Vücudumuzda genetiğe bağlı olarak ya da çevresel faktörlerden dolayı akneler meydana gelebilir. Bunlar yaşa bağlı olarak ergenlik döneminde görülebileceği gibi ergenlik dönemi sonrasında yetişkinlerde de görülebilmektedir. Ciltte sivilce oluşması, sivilcelerin zaman zaman geçmesi ama tekrar oluşması gibi durumlarla karşılaşılması, dokunduğunuz zaman vücudunuzun çeşitli bölgelerinin pütür pütür olması elbette hoşa giden bir durum değildir. Peki cildimizde sivilceler nasıl oluşur? Sivilceleri geçirmek için ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Hangi ürünleri kullanmalıyız? Tüm bu sorularınızın cevaplarını blog yazımızda sizler için yazdık.

Ciltte neden sivilce oluşur?

Cildimizin nemli ve parlak görünmesini sağlayan yağ bileşenine sebum denir. Eğer cilt fazla sebum üretmeye başlarsa folikülleri tıkar ve ciltte bulunan bakteriler buraya sıkışarak büyümeye başlar. Bu da sivilcelerin meydana gelmesine yol açar. Akne oluşumunun genellikle nedeni cildin aşırı sebum üretmesidir. Ancak başka nedenlerden de kaynaklı olabilir. Örneğin;

 • İlaç kullanımı,
 • Sigara ve alkol tüketimi,
 • Aşırı güneşe maruz kalma
 • Stres

Bu sebepler de cildin sivilce üretmesi için bir nedendir. Ancak hepsinin sonucu aynıdır: Cildimize hak ettiği şekilde bakmak.

Sivilceleri geçirmek için ne yapılmalı?

 • Sivilceleri geçirmenin en temel yolu doğru cilt bakım ürünleri kullanmak ve yaşam stilimize dikkat etmektir.
 • İçeriği temiz ürünler kullanmak çok önemlidir. Kullanacağınız ürünlerin %100 Doğal olmasına özen göstermelisiniz. İçeriğinde zararlı kimyasallar barındıran ürünler, cildinizde tahrişe, akneye ve siyah noktalara yol açabilmektedir. Örneğin; kullandığınız şampuanı saçınızdan temizlerken cildinize temas etmemesi olanaksızdır. Eğer hassas bir cildiniz varsa ve kimyasal içerikli şampuan kullanıyorsanız cildiniz kaşınmaya ve tahriş olmaya başlayabilir.
 • Yüz bölgesinde çıkan sivilceler için cildinizi sabah ve akşam olmak üzere temizlemeniz ve doğru nemlendiriciler ile nemlendirmeniz gerekir. Seçeceğiniz nemlendiricinin sebum dengeleyici olması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun için Cosmate’in sebum dengeleyici Macadamia Yağını deneyebilirsiniz.
 • Yediğiniz besinlere dikkat etmeli, sağlıklı beslenmelisiniz. Güzel bir cildin sırrı sağlıklı beslenmeden geçer.
 • Bol bol su tüketmelisiniz. Su cildi nemli ve taze tutarak sivilceye neden olan bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar.
 • Yastık kılıfınızı ve el yüz havlunuzu haftada bir yıkamayı unutmamalısınız. Cildinizin sürekli olarak temas ettiği yerler temiz kalmalı.
 • Pozitif olun. Cilt bakımını doğru ve sağlıklı bir şekilde yaptıktan sonra cildinizdeki sivilceler kısa bir süre sonra iyileşmeye başlar. Moralinizi yüksek tutmak ve keyif aldığınız etkinlikleri yapmak cildiniz için oldukça etkili olacaktır. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir