Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarımız en önemli aksesuarımızdır. Dışarıdan bakıldığında en çok ilgi çeken ve karakterimizi yansıtan saçlarımızın bakımı da bu nedenle büyük önem kazanmaktadır. Peki saç bakımı nasıl olmalıdır? Seçtiğimiz şampuanın içeriği sadece saçlarımızı mı etkiler? Saç bakım kremi olarak nasıl bir ürün kullanmalıyız? Tüm bu sorularınızın cevabını blog yazımızda sizler için yazdık. Işıl ışıl ve güçlü saçlara sahi olmak istiyorsanız hemen yazımızı okuyun!

Saç bakımı nasıl yapılmalıdır?

Ünlü isimlerin dolgun ve göz alıcı saçlarına hepimiz hayranlık duyarak bakar ve kullandıkları ürünleri, yaptığı bakımları merak ederiz. İnternette bununla ilgili pek çok yazı okumuş, türlü türlü bakım ritüelleri görmüşsünüzdür. Buradaki asıl sır saç tipinizi öğrenmekten geçer.

Saç tipimi nasıl öğrenebilirim?

Saçlarınız cildinizin aynası gibidir. Saçınızla ilgili kafanızda oluşan soru işaretlerini cildinize bakarak giderebilirsiniz. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz saç deriniz de yağlıdır. Cildiniz fazla miktarda yağ üretiyor ve bu da saç diplerinize yansıyordur. Kuru ciltler içinse bu tam tersidir. Cildiniz az miktarda yağ üretiyor bu sebeple de saç dipleriniz kuru ve cansız görünüyordur.

Eğer yağlı saçlara sahipseniz;

 • Saçlarınızı sıcak suyla yıkamaktan kaçının.
 • Saçlarınızla oynamayın.
 • Saç diplerinize krem sürmeyin.
 • Kimyasal şampuan ve kremler kullanmayın.

Bu durumlar saçlarınızın daha çok yağlanmasına, ne kadar yıkarsanız yıkayın s1-2 gün içerisinde hemen yağlı bir görünüm kazanmasına neden olur. Ayrıca saçlarınız çok fazla dökülür, bu durum farklı sorunlara da yol açabilir.

Eğer kuru saçlara sahipseniz;

 • Saç düzleştiricisi, maşa gibi yoğun ısılı aletler kullanmaktan kaçının.
 • Aşırı sıcak veya soğuk su ile yıkama yapmaktan kaçının.
 • Kimyasal şampuan ve kremler kullanmayın.

Aynı durumlar kuru saçlarda da oluşacak farklı sorunlara yol açacaktır.

Seçtiğimiz şampuan ve kremler saçlarımızı nasıl etkiler?

Saçlarımız cildimizin aynasıdır demiştik. Yani saç derimiz ve cildimiz birbiri ile bağlantılıdır. Cildimize uyguladığımız bakımdan saç derimiz, saç derimize uyguladığımız bakımdan cildimiz etkilenir. Saç bakımında yapılan en büyük yanlışlardan biri kimyasal içerikli saç bakım ürünleri kullanılmasıdır.

Saç bakım ürünlerinde kullanılan kimyasal içerikler sadece saçlarımızı değil, tüm vücudumuzu etkilemektedir. SLS, Paraben, Tuz, Formaldehit gibi kimyasal içerikler sadece saç derisinde değil, tüm vücudunuzda dermatit hastalığını tetikleyip kanser riskine kadar götürebilmektedir.

Hangi saç bakım ürünlerini kullanmalıyım?

Doğal ve organik içerikli saç bakım ürünlerini kullanmak cilt ve vücut sağlığınız için çok önemlidir. Bu tarz şampuanlar saçlarınızı dipten uca besler, ihtiyacı olan nemi sağlar ve gerçek bir bakım sunar.

 • Aldığınız şampuan ve kremlerin organik logolarının olup olmadığına dikkat edin.
 • Sodyum loril sülfat (SLS), Sodyum loril eter sülfat, Ethylparaben, Formaldehit, Phthalate (Ftalat), Dimetikon (Dimethicone) gibi insan cildine zararlı kimyasalların olup olmadığına içeriğinden bakın.
 • Hayvanlar üzerinde deney yapılmamış ürünler tercih edin. (Genellikle ürünün üzerinde bitki logosu veya tavşan logosu vardır.)
 • Saç tipinize uygun şampuan ve kremler seçin.

Cosmate olarak insanların cilt ve saç bakımlarını en doğal şekilde yapmalarını hem kendilerine hem de doğadaki canlılara zarar vermemelerini istiyoruz. Ürünlerimizin %100 doğal ve organik içerikli olmasından gurur duyuyor ve sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Saç bakımı için tüm saç tiplerine uygun olan markamızın Sülfatsız Tonik Etkili Şampuanını, bakım kremi olarak da Magic Oil’i tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir