Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

KIRIŞIKLIKLAR NASIL GİDERİLİR?

Yüzümüzde oluşan kırışıklıkları gidermenin bir yolu var mı? Kırışıklıklar neden oluşur? Kırışık oluşumunu nasıl engelleyebiliriz? Bunun için hangi ürünleri kullanmamız gerekir? Tüm bu sorularınızın cevabını blog yazımızda sizler için açıkladık. Çevresel faktörlerden dolayı cildimiz yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyar. Bunu engellemek için cildimizi doğal ürünlerle beslememiz gerekmektedir. Peki doğru bakımı nasıl yapmalıyız?

Yüzümüzde neden kırışıklıklar oluşur?

Cildimizde oluşan kırışıklıkların en temel sebebi yaşlanmadır. Temel sebep bu olsa da aslında arkasında çok fazla etken durum mevcuttur.

Cildimizin üst tabakasına epidermis adı verilir. Epidermisin yapısında yüksek miktarda keratin bulunur. Keratin, cilde mekanik direnç kazandırarak pürüzsüz görünmesini sağlar. Epidermisin altında bulunan tabaka dermis tabakasıdır. Dermis, epidermise göre daha kalındır. Kan damarları, sinirler, cildimizin sıkı görünmesini sağlayan kolajen ve cildimize esneklik kazandıran elastin proteinleri burada yer alır. Yaş aldıkça bu proteinlerin üretimi azalmaya başlar. Genellikle yirmi yaşından sonra dermis tabakasındaki kolajen üretimi her yıl yaklaşık %1 oranında azalmaktadır. Bu azalma sonucunda elastin ve kolajen proteinlerinin kimyasal yapısında değişimler meydana gelir. Cildin esnekliği kaybolur ve kolayca deforme olmaya başlar. Yani kırışıklıklar meydana gelir.

Kırışık oluşumunu nasıl engelleyebiliriz?

Kırışıklıklar zamana ayak uydurup kendini belli etmeye başlarken bu süreç yaptığımız yanlış bakımlarla ya da özensiz bakımlarımızla daha hızlı meydana gelebilirler. Öncelikle cildimize yaptığımız bakıma dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz.

  • Makyajımızı mutlaka temizlemeli, cildimizi makyaj kalıntılarından tamamen arındırmalıyız.
  • Cilt tipimize uygun olan ürünleri kullanmaya özen göstermeliyiz.
  • Kimyasal içerikli ürünler kullanmaktan çekinmeliyiz. Kimyasal içerikli ürünler cildimizdeki protein miktarını daha hızlı emerek yaşlanmayı daha hızlı gerçekleştirirler.
  • Her sabah ve akşam yüzümüzü ılık suyla yıkamalıyız. Kan dolaşımımız hızlanarak cildi daha dinç tutacaktır.
  • Bol su tüketmeli ve düzenli beslenmeliyiz.
  • Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Az uyumak ya da düzensiz bir uyku alışkanlığına sahip olmak cildimizi yıpratan etkenlerdendir.
  • Yüzümüze düzenli olarak masaj yapmalıyız. Özellikle göz çevresi ve alın bölgesi için kırışıklık engelleyici masaj egzersizlerini tercih edebiliriz.

Kırışıklıklar için hangi ürünleri kullanmalısınız?

  • Kesinlikle doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir. Kullanacağız ürünlerin organik logolarının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sodyum Sülfat, paraben, silikon, cetyl alkol, kaolin, propilen glikol (PG), dietanolamin (DEA) gibi kimyasal içeriklerin olduğu ürünlere eliniz hiç gitmesin. Mutlaka ürün içeriğini okuyun ve araştırın.
  • En inatçı olan göz çevresi kırışıklıkları için Kolajen Göz Çevresi Serumu kullanın. Her gece yatmadan önce bu serumu cildinize uygulayabilirsiniz. Bunun için %100 doğal ve organik içerikli olan markamıza güvenebilir ya da yukarıda bahsettiğimiz kimyasal içerikler bulunmayan ürünler kullanabilirsiniz.
  • Alın bölgesinde oluşan inatçı kırışıklıklar için kaş arası masaj yapabilirsiniz. Bunun için Zeytin Sütü Serumu ’nu tercih edin. Hem kırışık önleyici hem de nemlendirici etkiye sahip olan bu özel serum egzersizi daha kolay yapmanıza yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir